Novoroční výstup na Ještěd 2018

Letošní 43. Novoroční výstup na Ještěd uspořádal tradičně Oddíl turistiky KČT TJ Lokomotiva Liberec.

Tato společensko-sportovní akce přispěla jako jedna z prvních v Libereckém kraji k zahájení celé série turistických akcí ve významném roce 100 let vzniku ČSR a 130. výročí založení Klubu českých turistů.

Při letošní organizaci došlo k podstatné změně. Na základě žádosti vedení hotelu Ještěd jsme cílovou registraci účastníků výstupu vyřizovali mimo vestibul hotelu v náhradním prostoru - chatka "Rohanka" na vyhlídkové terase vedle hlavní budovy. Díky relativně příznivému počasí jsme tuto situaci zvládli.

Celkově se výstupu zúčastnilo 1261 registrovaných účastníků.

Významné údaje:

- Byl vyhodnocen 42000. účastník od začátku konání novoročních výstupů - mladík Michal Buchta, roč. 2008 ze Štok u Jihlavy s doprovodem rodiny i příbuzných.

- 1000. účastníkem výstupu tohoto dne se stal pan Milan Steinfest , roč. 1947 z Liberce.

- Nejzajímavější a nejvzdálenější účastnicí výstupu byla oceněna paní Kiyomi Mizushima, roč. 1984 z Tokia, Japonsko.

(Další hodnocení a ocenění jsme letos vzhledem ke změněným podmínkám nemohli realizovat.)

K dispozici - k předání dárků jsme obdrželi pamětní suvenýry a propagační turistické materiály, které poskytlo Statutární město Liberec a Liberecký kraj.

Všichni účastníci obdrželi hodnotný pamětní list a aktuální novoroční razítko, v další nabídce byly připraveny příležitostné odznaky, turistické vizitky a novoroční pohlednice.

Mnozí účastníci výstupu se také zúčastnili ušlechtilé tradice - celostátní akce Novoroční čtyřlístek. Drobným finančním vkladem za odznáček se tak získávají prostředky v KČT na stavbu a vyznačování turistických tras pro hendikepované občany. Letos byla shromážděna částka 2155 korun.

Velké poděkování patří všem organizátorům z Oddílu turistiky KČT TJ Lokomotivy Liberec, kteří se zhostili velmi zodpovědně své účasti i za ztížených provozních podmínek.

Poděkování patří nepochybně i vedení hotelu Ještěd a restauračnímu provozu za profesionální zajištění chodu restaurace, bufetu i včetně rozšíření dalšího nápojového prodeje ve vestibulu.

Poděkování do třetice přísluší vedoucímu Turistického informačního centra v Horním Hanychově za poskytnutí tradičně dokonalého zázemí počátku novoročního výstupu na Ještěd.

Počasí - polojasno, mírný vítr, teplota cca 3 st. C, kvalita výstupové trasy po modré tur. značce, mimo zpevněné plochy částečně blátivá, výše s vrstvou zledovatělého sněhu.

TZ: Bořivoj Pohl, předseda Oddílu turistiky KČT - TJ Lokomotiva Liberec

Jaký byl Novoroční výstup na Ještěd 2017